Rynek samochodowy w Polsce

Branża motoryzacyjna od lat cieszy się dużym powodzeniem. Pomimo rosnących cen paliw, ubezpieczeń oraz części zamiennych ludzie cały czas chętnie korzystają z samochodów. Jednak nie tylko ilość sprzedawanych samochodów, ale również liczba wypożyczanych aut stabilnie się zwiększa. Na naszym rynku działa kilka prężnie rozwijających się firm międzynarodowych oraz wiele lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się wynajmem samochodów. Każdego roku coraz więcej osób korzysta z usług powyższych firm. Ze statystyk wynika, iż każdy kolejny rok to około 20 % klientów więcej. Według firm wynajmujących samochody powodem powyższego faktu jest otwarcie Polski na Europę - otwarcie granic oraz zwiększająca się liczba tanich linii lotniczych na polskich lotniskach.

Standardem są samochody nowe z przebiegiem do 20 tysięcy kilometrów. Klienci, najczęściej biznesowi, nie chcą wypożyczać samochody stare z większym przebiegiem. Z tego właśnie powodu duże przedsiębiorstwa wynajmujące pojazdy mają w swej ofercie wyłącznie nowe auta - wiąże to się niestety z wyższym kosztem wynajmu samochodu.

Najczęściej spotykanym miejscem, gdzie można wynająć samochód jest lotnisko. Klient może wprost na lotnisku wynająć samochód i nie musi dojeżdżać do miasta taksówką lub środkiem komunikacji miejskiej.

Coraz częściej można również spotkać się z tym, iż samochód dowożony jest wprost do klienta (np. do hotelu). Wystarczy zamówić model samochodu oraz termin jego odbioru.

Okazuje się, że wynajem pojazdu dla pracownika jest tańszy, aniżeli zakup i utrzymanie pojazdu.

Jak na razie wynajmowanie samochodów w Polsce nie jest zbyt zakorzenione w naszej tradycji, więc ceny wynajmu aut są, w porównaniu z Europą Zachodnią, stosunkowo wysokie. Koszt wynajmu uzależniony jest od modelu samochodu oraz okresu wynajmu. Generalnie obowiązuje jedna prosta zasada - im samochód jest większy (wyższa klasa lub np. Van) a okres wynajmu krótszy, tym cena wynajmu jest wyższa.

Firmy zajmujące się wynajmowaniem samochodów dążą do tego, by w jak najlepszy sposób zaspakajać potrzeby swych klientów.

Im więcej osób przyjeżdża do Polski, tym więcej klientów mają firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów (Polacy jak na razie nie odkryli wszystkich walorów wypożyczania samochodu). Mogłoby się wydawać, iż przeważającą część wypożyczających auta stanowią turyści odwiedzający nasz kraj. Otóż prawdą jest, iż to właśnie klienci biznesowi przynoszą firmom wynajmującym samochody największe zyski. Biznesmeni, przyzwyczajeni do korzystania z samochodu, przyjeżdżający w interesach do naszego kraju, należą do osób, które najczęściej wypożyczają samochody. Jednak nie tylko kilkudniowe wizyty biznesmenów w naszym kraju podnoszą zyski firm wynajmujących auta. Firmy, realizując krótko bądź długoterminowe projekty zagraniczne, również częściej decydują się na wypożyczanie samochodów dla swoich pracowników, niż na ich zakup.